Zanu PF has already secured a parliamentary majority with the results of 57 seats yet to be announced.

With the  Zimbabwe Electoral Commission (ZEC) having announced results for 153 out of 210 costituencies so far, Zanu PF has won 110 seats, while the MDC Alliance has 41 seats, the National Patriotic Front (NPF) one seat, and an independent candidate, Temba Mliswa claimed a seat in Norton.

The electoral body’s first batch of results saw Zanu PF winning in Hwedza South [Tinoda Machakaire], Masvingo South [Cloudious Maronge], Masvingo West [Chadzamira Ezra], Chiredzi East [Denford Masiya], Marondera West [Mukunyaidze Sipiwe Elizabeth], and Mudzi North [Milton Kachepa], while Gwanda Central went to MDC Alliance’s Dube Patrick.

The second batch of results saw Masango Matambanadzo causing an upset in Kwekwe Central by beating Zanu PF’s Kandros Mugabe and MDC Alliance’s Blessing Chebundo. 

Other constituencies won by Zanu PF are: 

  1. Mberengwa South [Mpofu Alum]
  2. Uzumba [Mudarikwa Simbaneuta]
  3. Mberengwa West [Gumbo Joram]
  4. Shurugwi North [Nyathi Ronald]
  5. Mberengwa North [Zhou Tafanana]
  6. Mutoko South [Shumbamhini Hebert]
  7. Mudzi West [Mudyiwa Magna]
  8. Chikomba West [Mangwiro Johnsen]
  9. Murewa West [Sewera Jonah]
  10. Chiredzi South [Killion Gwanetsa]
  11. Chiredzi West [Augustine Musikavanhu]
  12. Gutu South [Togarepi Pupurai]
  13. Mutare North [Madiro Michael]
  14. Muzarabani South [Saizi Tapera]
  15. Murewa North [Garwe Daniel]
  16. Buhera West [Dzuma Soul]
  17. Chipinge Central [Machingura Raymore]
  18. Mhondoro/Mubaira [Kapuya Freddy]
  19. Umguza [Moyo Richard]
  20. Insiza South [Sithole Spare]
  21. Lupane West [Khumalo Martin]
  22. Gwanda South [Ncube Abedinico]
  23. Nkayi South [Mathe Stars]
  24. Chiredzi North [Baila Royi]
  25. Zvishavane-Ngezi [Mawite Dumezweni]
  26. Zvishavane-Runde [Mpame Cuthbert]
  27. Mutoko East[Musiyiwa Richard]
  28. Chikomba East[Kanhutu Nzenza]
  29. Mutoko North [Chinomona Mabel]
  30. Marondera East [Chidakwa Patrick]
  31. Marondera West [Inviolata Makunyaidze]
  32. Mudzi North [Newton Kachepa]
  33. Masvingo South [Claudios Maronge]
  34. Masvingo West [Chadzira Ezra]
  35. Hwedza South [Machakarika Tinoda]
  36. Chiredzi East [Masiya Denford]
  37. Mt Darwin North [Muponora Noveti]
  38. Mberengwa East-Raidza Marko]
  39. Bindura North [Musanhi Kenneth]
  40. Bindura South [Matangira Toendepi]
  41. Gokwe Central[Matemadanda Victor]
  42. Mt Darwin East [Marikisi Norman]
  43. Zvimba West [Ziyambi Ziyambi]
  44. Chimanimani West [Matsikenyere Nokuthula]
  45. Mt Darwin West [Seremwe Bannwell]
  46. Zvimba South [Chiyangwa Phillip]
  47. Mhangura [Masango Chinhamo]
  48. Muzarabani North [Zhemu Soda]
  49. Rushinga [Nyabani Tendai]
  50. Goromonzi North [Bvute Ozias]
  51. Mt Darwin South[Kabozo Stephen]
  52. Beitbridge East[Nguluvhe Albert]
  53. Chikomba Central[Mhona Felix]
  54. Sanyati [Kambamura Polite]
  55. Buhera South [Chinotimba Joseph]
  56. Chimanimani East [Sacco Joshua]
  57. Mudzi South [Samukange Jonathan]
  58. Shurugwi South [Mkaratigwa Edmond]
  59. Wedza North [Musabayana David]
  60. Hurungwe West [Mliswa Mary]
  61. Zaka Central [Svuure Davison]
  62. Zaka East [Gubwanda Katson]
  63. Gutu North [Simbanegavi Yeukai]
  64. Gutu West [Paradza John]
  65. Bikita South [Sithole Josiah]
  66. Tsholotsho South [Sibanda Zenzo]
  67. Magunje [Kashiri Cecil]
  68. Nkayi North [Nyoni Sithembiso]
  69. Chegutu West [Nduna Dexter]
  70. Zvimba North [Chombo Marian]
  71. Zvimba East [Tungamirai Tawanda]
  72. Mazowe North [Mugweni Campion]
  73. Seke [Kashambe Munyaradzi]
  74. Mutare West [Muchimwe Percy]
  75. Nyanga South [Mandiwanzira Supa]
  76. Makoni South [Mataranyika Dudzai]
  77. Bulawayo South [Modi Rajeshkumar]
  78. Buhera North [Mutomba William]
  79. Bulilima East [Ndhlove Nqobizitha]
  80. Makonde [Paradza Kindness]
  81. Insiza North [Taruvinga Farai]
  82. Chivi North [Tongofa Mathias]
  83. Gutu Central [Chitando Winston]
  84. Masvingo North [Marapira Davison]
  85. Beitbridge West [Maboyi Ruth]
  86. Masvingo Central [Mhere Edmond]
  87. Chakari [Nkani Andrew]
  88. Zaka North [Mavenyengwa Robson]
  89. Muzvezve [Haritatos Vengelis]
  90. Headlands [Chingosho Christopher]
  91. Hurungwe North [Musavaya Ability]
  92. Murewa South [Matiza Biggie]
  93. Bikita West [Musakwa Elias]
  94. Mangwe [Mguni Obedingwa]
  95. Matobo South [Ncube Soul]
  96. Buhera Central[Nyashanu Mathew]
  97. Zaka West[Murambiwa Ophias]
  98. Hurungwe East[Masenda Ngoni]
  99. Mutare South [Ngome Jefry]
  100. Bubi [Mguni Sonny]
  101. Bikita East [Madhuku Johnson]
  102. Gutu East-Chikwama Berta
  103. Mwenezi West [Moyo Priscilla]
  104. Gutu East [Chikwama Berita]
  105. Guruve North [Dzepasi Girovah]
  106. Musikavanhu [Murire Joshua]
  107. Mazowe West [Kazembe Kazembe]
  108. Mazowe South [Chasi Fortune]
  109. Chipinge South [Porusingazi Enock]
  110. Hurungwe Central [Ndiweni Dought]

 The other 40 constituencies won by MDC Alliance so far are; Chipinge West [Sibonile Nyamudeza], Chipinge East [Mathius Mlambo], Kadoma Central [Chinyanganya Muchineripi], Mutare Central [Innocent Gonese], Chinhoyi [Peter Mataruse], Marondera Central [Caston Matewu], Hwange East [Tose Sansole], Hwange West [Godfrey Dube], Makokoba [James Sithole], Emakhandeni/Entumbane [Dingilizwe Tshuma], Imbizo [Settlement Chikwinya], Pumula [Sichelesile Mahlangu], Magwegwe [Anele Ndebele], Southerton [Peter Moyo], Kuwadzana West [Mushayi Miriam], Kuwadzana East [Chalton Hwende], Glen View North [Kennedy Dinar], Sunningdale [Winnie Kankuni], Bulawayo East [Ilos Nyoni], Mt Pleasant [Samuel Banda], Bulawayo Central [Watson Nicola Jane], Lobengula [Gift Banda], Mabvuku/Tafara [James Maridadi], Highfield East [Erick Murai], Phelandaba/Mpopoma [Charles Moyo], Highfield West [Happymore Chidziva], Dzivarasekwa [Edwin Mushoriwa], Gwanda Central [Patrick Dube], Goromonzi South [Rueben Chikudo], Chitungwiza South [Maxwell Mavhunga], Zengeza West [Job Sikhala], St Mary’s [Unganai Tarusenga], Zengeza East [Goodrich Chimbaira], Nketa [Phelela Masuku], Binga North [Dubeko Sibanda], Luveve [Stella Ndlovu], Chitungwiza North [Godfrey Sithole], Makoni Central [David Tekeshe], Dangamvura/Chikanga [Chapfiwa Mutseyami], Gweru Urban [Brian Dube] and Masvingo Urban [Jacob Nyokanhete].

Collation of results is underway and ZEC Chairperson, Justice Priscilla Chigumba said they will be announcing the results as they come. 

 

More to follow: