The Zanu PF Elections Commission chairperson, Lieutenant General (Retired), Dr Engelbert Rugeje has announced the official party’s national primary elections results.

Lieutenant General (Retired) Dr Rugeje announced the results in the capital this evening.

List of successful candidates from the 2018 primary elections

National Assembly


Bulawayo Province


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1 Nkulumane David Ndlovu Male Uncontested
2 Nketa Emganwini Elifas Mashaba Male 460
3 Bulawayo Central Mulungisi Moyo Male 245
4 Bulawayo East Enerst shora Male 104
5 Pelandaba Mpopoma Joseph Tshuma Male 554
6 Lobengula Njube Maidei Mpala Female 369
7 Entumbane/Emakhandeni Tafuma Zhou Male 189
8 Phumula Khumbulani Mpofu Male 311
9 Magwegwe Headman Sibanda Male 272
10 Makokoba Tshinga J. Dube Male 505
11 Bulawayo south Raji Modi Male 300
12 Luveve Garikai Zonde Male 454

 


Harare Province


 

Serial Constituency Name Gender  Votes achieved
1 Chitungwiza South Goodwell Mafuratidze Male 702
2 Zengeza East Obadiah Moyo Male 1 436
3 Zengeza West Lisbon Marufu Male 765
4 St Mary’s Phillip Guyo Male 820
5 Chitungwiza North Tendai Chikasha Male 983
6 Budiriro Godwins S. Gomwe Male 893
7 Glen Norah Alexio Mudzengere Male 239
8 Highfield East Mike Mashonganyika Male 301
9 Highfield West Virimayi Kasawaya Male 1 001
10 Glen View North Martin Mambo Male 300
11 Glen View South  No Votes Yet    
12 Dzivarasekwa George Chimhini Male 2 268
13 Kuwadzana East Enerst Chagadamba Male 343
14 Kuwadzana South Betty Kaseke Female 2 430
15 Kambuzuma Simbarashe Mupandanyama Male 586
16 Mufakose Taurai Marembo Male 111
17 Southerton Bernard Kwiro Male 272
18 Warren Park Gilbert Mponda Male 459
19 Harare East Terrence Mukupe Male 860
20 Harare West George Mashavave Male 160
21 Harare Central Misheck Mangwende Male 319
22 Harare North Tongesai Mudambo Male 959
23 Mount Pleasant Jason Passadi Male 395
24 Hatfield Danny Musukuma Male 473
25 Epworth Kudakwashe Damson Male 3 057
26 Mabvuku Tafara Godwills Masimirembwa Male 1 753
27 Sunningdale Charles Matsika Male 385
28 Mbare Tendai Savanhu Male 1 597
29 Harare South Yet To Vote    

 


Manicaland province


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1.         Buhera Central Matthew Guima Nyashanu Male 4408
2.         Buhera North William Mutomba Male Uncontested
3.         Buhera South Joseph Chinotimba Male Uncontested
4.         Chipinge West Adam Chimwamurombe Male 801
5.         Chipinge South Enock Porusingazi Male 1145
6.         Chipinge East Win Mlambo Male 1081
7.         Chipinge Central Not Voted    
8.         Musikavanhu Joshua Murire Male 1571
9.         Chimanimani East Joshua Sacco Male 5782
10.     Chimanimani West Nokuthula Matsikenyeri Female 4232
11.     Makoni South Misheck Mataranyika Male 2130
12.     Makoni Central Patrick Antony Chinamasa Male 2402
13.     Makoni North James Munetsi Male 1436
14.     Makoni West Jennifani Muswere Male 1406
15.     Mutare Central Nancy Saungwe Female 1247
16.     Dagamvura Chikanga Esau Mupfumi Male 650
17.     Mutare West Teedzai Percy Muchimwe Male 2713
18.     Mutare South Jefrey Ngome Male 4646
19.     Mutare North Mike Madiro Male 1182
20.     Headlands Christopher Chingosho Male 1538
21.     Mutasa North Chido Madiwa Tsinakwadi Female 2097
22.     Mutasa Central Jefta Kuziva Sakupwanya Male 4004
23.     Mutasa South Misheck Mugadza Male 2349
24.     Nyanga North Chido Sanyatwe Female 4778
25.     Nyanga South Supa Mandiwnzira Male 3258

 

 


Mashonaland Central


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1.         Bindura North Kenneth Musanhi Male Uncontested
2.         Bindura South Remigio Matangira Male 5886
3.         Guruve South Patrick Dutiro Male 2521
4.         Guruve North Girovah Dzepasi Male 3761
5.         Mazowe West Kazembe Kazembe Male 3040
6.         Mzowe South Fortune Chasi Male 1966
7.         Mazowe North Champion Mugweni Male 2575
8.         Mazowe Central Sydney Chidamba Male 2299
9.         Mbire Douglas Karoro Male 6368
10.     Mt Darwin South Stephen Kabozo Male 2432
11.     Mt Darwin West Barnwell Seremwe Male 3222
12.     Mt Darwin North Noveti Muponora Male 5570
13.     Mt Darwin East Norman Marikisi Male 3532
14.     Muzarabani South Tapera Size Male 3055
15.     Muzarabani North Zhemu Soda Male 5698
16.     Rushinga Tendai Nyabani Male 7113
17.     Shamva North      
18.     Shamva South Bramwell Bushu Male 5121

 


Mashonaland East province


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1.         Marondera West Spiwe E. Mupfunyaidze Female 2794
2.         Marondera Central Cleopas Kundiona Male 1540
3.         Marondera East Patrick Chidhakwa Male 3557
4.         Wedza South Tinoda Machakaire Male 4177
5.         Wedza North David Musabayana Male 3914
6.         Mudzi South Jonathan Samkange Male 6592
7.         Mudzi North Newton Kachepa Male 1613
8.         Mudzi West Magna Mudyiwa Female 3520
9.         Mutoko South Herbert Shumbamhini Male 1501
10.     Mutoko East Richard Musiwa Male 3465
11.     Mutoko North Mabel Chinomona Female 5831
12.     Chikomba West Chamunorwa Mangwiro Male 4097
13.     Uzumba Simbaneuta Mudarikwa Male 6954
14.     Maramba Pfungwe Tichaona Karumazondo Male 6618
15.     Chikomba East Irene Sekai Nzenza Female 1499
16.     Chikomba Central Felix Mhona Male 1804
17.     Goromonzi West Energy Mutodi Male  2912
18.     Goromonzi North Obvious Bvute Male 4069
19.     Goromonzi South  Petronella Kagonye  Female 2282
20.     Murehwa North Daniel Garwe Male 4765
21.     Murehwa West Jonah Sewera Male 1751
22.     Murehwa South Joel Biggie Matiza Male 1278

 

 


Mashonaland West province


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1.         Zvimba West Ziyambi Ziyambi Male 3510
2.         Muzvezve Vangels Peter Haritatos Male 5625
3.         Chinhoyi Last T Sauramba Male 1333
4.         Hurungwe North Ability Gandawa Male 1396
5.         Zvimba South Phillip Chiyngwa  Male 2000 
6.         Zvimba North No Votes    
7.         Zvimba East Tawanda Tungamirai Male 3014
8.         Kadoma Central Fani Phiri Male 1719
9.         Chakari Andrew Nkani Male 2414
10.     Sanyati Polite Kambamura Male 4576
11.     Mhondoro Ngezi Tavengwa Mukuhlani Male 1947
12.     Mhondoro Mubaira Waitig For Results    
13.     Norton Langton Mutendereki Male 1926
14.     Chegutu West Dexter Nduna Male 2414
15.     Mhangura Precious C Masango Female 2155
16.     Makonde No Votes    
17.     Kariba Tapson Shumba Male 5598
18.     Hurungwe Central Daught Ndiweni Male 1398
19.     Hurungwe West Mary Mliswa Female 1863
20.     Hurungwe East Ngoni Masenda Male 1626
21.     Magunje Webster shamu Male 2732
         

 


Masvingo province


 

Serial Constituency Name Gender Votes achieved
1.         Bikita East Johnson Madhuku Male 1749
2.         Bikita South Sithole Josiah Male 1618
3.         Bikita West Elias Musakwa Male 3445
4.         Chiredzi East Denford Masiya Male 2903
5.         Chiredzi West Farai Musikavanhu Male 3427
6.         Chiredzi South Callisto Gwanetsa Male 3488
7.         Chiredzi North Roy Bhila Male 9389
8.         Chivi Central Ephraim Gwanongodza Male 3906
9.         Chivi North Major (Rtd) Mathias Tongofa Male 2507
10.     Chivi South Killer Zivhu Male 3412
11.     Gutu East Berita Chikwama Female 2555
12.     Gutu North      
13.     Gutu South Pupurai Togarepi Male 2832
14.     Gutu West John Paradza Male 3289
15.     Gutu Central Winston Chitando Male Uncontested
16.     Mwenezi East Joosbi Omar Male  7918
17.     Mwenezi West Priscilla Zindari Moyo Female 4108
18.     Masvingo Central Edmond Mhere Male Uncontested
19.     Masvingo West Ezra Chadzamira Male 4361
20.     Masvingo Urban Mazarire B. Taguma Male 1912
21.     Masvingo South Maronge Claudious Male 1291
22.     Masvingo North Davison Marapira Male 4795
23.     Zaka Central Davison Svuure Male 2084
24.     Zaka East Gumbwanda Katson Ringisai Male 1679
25.     Zaka North Robson Mavhenyengwa Male 3061
26.     Zaka West Murambiwa Ophias Male 2471

 


Matabeleland North Province


 

Serial Constituency Name Gender Votes Achieved
1.         Binga South  Mackson Mudenda Male  822 
2.         Binga North Cephas Mudenda  Male  1195 
3.         Nkayi North Stembiso G. Nyoni Female Uncontested
4.         Nkayi South Star Mate Female 1637
5.         Bubi  Sonny Key Mguni Male  1689 
6.         Tsolotsho North Sibangimusi Khumalo Male 1644
7.         Tsholotsho South Zenzo Sibanda Male 1491
8.         Hwange East Fati Mpofu Female Uncontested
9.         Hwange West  Nkosilathi Jiyane Male  681 
10.     Hwange Central  Reeds Dube Male  814 
11.     Lupane East Stembile Gumbo Female 741
12.     Lupane West Martin Khumalo Male 847
13.     Umguza Richard Moyo Male 4073

 


Matabeleland South Province


 

Serial Constituency Name Gender Votes Achieved
1.         Beitbridge East Albert Ngulube Male 1202
2.         Beitbridge West Ruth Mavunga Mabhoyi Female 1337
3.         Bulilima West Nqobizitha M. Ndlovu Male 960
4.         Bulilima East Dingimuzi Phuti Male 980
5.         Gwanda North Madodana Sibanda Male 1427
6.         Gwanda Central Edson Ncube Male 1245
7.         Gwanda South Umpile Marupi Male 1348
8.         Inzisa North  Farai Taruvinga Male 1525
9.         Inzisa South Spare Sithole Male 1973
10.     Mangwe Obedingwa Mguni Male 1803
11.     Matopo North Edgar Moyo Male 1236
12.     Matopo South Soul M. Ncube Male 1892
13.     Umzingwane  Levi Mayihlome Male 1691

 


Midlands Province


 

Serial Constituency Name Gender Votes Achieved
1.         Chirumhanzu Zibagwe Chrispen Tomu Male 3770
2.         Chirumhanzu Barbra Rwodzi Female 5033
3.         Gokwe Kana Owen Ncube Male Uncontested
4.         Gokwe Central Victor Matemadanda Male 5103
5.         Gokwe Mapfungautsi Tawanda Karikoga Male 4686
6.         Gokwe Sengwa Paul Mavhima Male 3562
7.         Gokwe Sesame Gorden Chanda Male 3019
8.         Gokwe Chireya  Torerai Moyo  Male  3424
9.         Gokwe Nembudziya Justice Mayor Wadyejena Male 4612
10.     Gokwe Kabuyuni  Leonard Chikomba Male  2477 
11.     Gokwe Gumunyu  Stephen Ngwenya Male  2610 
12.     Gweru Chiundura Brown Ndlovu Male 3198
13.     Gweru Urban Esau Machinyise Natare Male 737
14.     Gweru Mkoba Charles Simbi Male 1405
15.     Gweru Vungu Omega Sibanda Male 3129
16.     Kwekwe Central Kandros Mugabe Male 1440
17.     Kwekwe Mbizo Vongaishe Mupereri Male 2177
18.     Redcliff July G Moyo Male 5148
19.     Silobela Ntokozisi Manoki Mpofu Male 4586
20.     Zhombe Edmore Samambwa Male 3968
21.     Mberengwa East Mark Raidza Male 2763
22.     Mberengwa North Tafanana Zhou Male 2225
23.     Mberengwa South Alum Mpofu Male 2899
24.     Mberengwa West Joram Gumbo Male 3982
25.     Shurugwi North Robson Ronald Nyathi Male 4677
26.     Shurugwi South Edmond Mukaratigwa Male 2698
27.     Zvishavane Ngezi Ndumezweni Muqwite Mpofu Male  4107
28.     Zvishavane Runde Cuthbert Mpame Male 4800

 

 

WOMEN’S QUOTA


Bulawayo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Emakhandeni Sheila H. Sidambe   Uncontested
2 Bulawayo Central Eunice Nhowedza   116
3 Nketa Sibongile Sibanda   Uncontested
4 Bulawayo South Eva Bitu   Uncontested
5 Nkulumane Oppah Ncube   Uncontested
6 Pelandaba/Mpopoma Judith Ncube   Uncontested
7 Makokoba Violet Mute   Uncontested

 


Harare Province


 

Serial Constituency Name    Votes achieved
1 Chitungwiza North Pamhidzai Chavhunduka   844
2 Budiriro Mercy Mugomo   476
3 Sunningdale Chikukwa Miriam   317
4 Dzivarasekwa Sabina Thembani   1097
5 Harare East      
6 Harare Central Passade Susan   212
7 Hatfield Susan Madziva   382

 


Manicaland Province


 

Serial Constituency Name    Votes achieved
1 Buhera   Kerenia Uta   Uncontested
2 Chimanimani   Esther Chikuni   4041
3 Nyanga Mutasa Oppah C.Z. Muchinguri   8128
4 Chipinge Judith Sharai Sakabuya   2359
         

 


Mashonaland Central Province


 

Serial Constituency Name    Votes achieved
1 Bindura Shamva Dorothy Mashonganyika   2985
2 Mt Darwin Elizabeth Shongedza   2413
3 Guruve Mbire Getrude Chibangu   10253
4 Mazowe Tsitsi Gezi   3752
5 Muzarabani South Aines Kasambarare   193
6 Rushinga Mt Darwin Anna Mabhande   Uncontested

 


Mashonaland East Province


 

Serial Constituency Name    Votes achieved
1 Goromonzi Lucia Mudzingwa   3181
2 Wedza Roseline Makoni   1264
3 Seke Tatenda Matevera   5388
4 Murewa Lilian Zemura   1420
5 Mutoko Nyarai Tsuura   7781
6 UMP Mudzi Marbel Kundikidza   14205
7 Marondera Wedza Apolonia Munzverengwi   5843

 


Mashonaland West Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Chinhoyi Mhangura Jennifer Mhlanga   4847
2 Chegutu Waiting For Results    
3 Kadoma Sanyati Josephine Shava   5018
4 Makonde      
5 Zvimba Caroline T. Mugabe   1278
6 Kariba Hurungwe Goodluck Kwaramba   632

 


Masvingo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Bikita Anna Rungani   Uncontested
2 Chiredzi Alginia Samson Mhlanga   8831
3 Chivi Emma Ncube Huni   10792
4 Gutu Charity Mhondiwa   6927
5 Masvingo Maina Mandawa   3913
6 Zaka Angeline Chipato   10057

 

 


Matabeleland North Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Binga Veronica Munkuli   2026
2 Bubi Umguza Elizabeth Masuku   Uncontested
3 Hwange      
4 Lupane Permanent Sibanda   Uncontested
5 Nkayi South Alice Ndlovu   Uncontested
6 Tsholotsho North Sibongile Ngwenya   Uncontested
7 Tsholotsho South Dora Ncube   Uncontested
         

 


Matabeleland South Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Beitbridge Lisa Nsingo   Uncontested
2 Bulilima Maglin Moyo   712
3 Gwanda Being Handled    
4 Insiza Alice Ndlovu   1469
5 Mangwe Sipilisiwe Mawire   512
6 Matopo Isabel Ntombikayise Ngwenya   3116
7 Umzingwane Abigail Damasane   867

 


Midlands Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Gokwe North      
2 Gokwe South Simango Gladys   Uncontested
3 Gweru Chirumhanzu Tionei Melody Dziva   10780
4 Kwekwe Perseverance Zhou   7713
5 Mberengwa Elina Shirichena   7722
6

 

Shurugwi-Zvishavane Colleta Mutambisa   3657

SENATORIAL MALE

 


Bulawayo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Nketa Absolom Sikhosana   745
2 Khumalo Joshua Malinga   Uncontested
3 Mabotwene Christopher M. Dube   774
4 Mzilikazi Callistus D. Ndlovu   Uncontested
5 Masotsha Dennis Ndlovu   776

 


Harare Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Chitungwiza Leonard Mudare   Uncontested
2 Highfields Maombere   1192
3 Chisipite Phenias Fundira   1018
4 Tafara Last Mbizvo   3500
5 Chikomo Oliver Chidhawu    
6

 

Mverechena Samuel Makureya    

 


Manicaland Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Chimanimani      
2 Buhera      
3 Makoni      
4 Mutare Mureremba   4010
5 Nyanga Mutasa      
         

 


Mashonaland Central Province


 

 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Bindura/Shamva Air Chief Marshal Perrance Shiri    
2 Guruve Mbire Eleven Kambizi   Uncontested
3 Mt Darwin Wilfred Mutandazi   Uncontested
4 Muzarabani Hillary Mombeshora Masaiti   7843
5 Rushinga Rusambo Thomas   5660
6

 

Mazowe Chenhamo Chimutengwende   8521

 

 


Mashonaland East Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Mutoko Odour Nyakudanga   13328
2 Murehwa David Parirenyatwa    
3 Goromonzi Herbert Murerwa    
4 Seke Chikomba Edwin Dombo Munyoro    
5 Marondera Wedza Sydney Sekeramayi    
6

 

UMP Oriah Kabayanjiri    

 


Mashonaland West Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Kariba Gumbo Sikelela    
2 Chegutu Isaac Marisa Chidhakwa    
3 Kadoma Jimaya Muduvuri    
4 Zvimba Joseph M Chirongoma   Uncontested
5 Makonde Timius Makumbe   1105
6

 

Hurungwe      

 


Masvingo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Bikita Ambassador Gabriel Machinga   8533
2 Chivi-Mwenezi Josiah Hungwe   24 400
3 Gutu Lovemore Matuke   20 863
4 Masvingo Clemence Makwarimba   18 195
5 Zaka Livingstone Chineka   11 830
6

 

Chiredzi Francis Chigava    

 


Matabeleland North Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Umguza/Bubi Obert M. Mpofu   Uncontested
2 Tsholotsho Cain Mathema   Uncontested
3 Hwange Khanyani Chuma    
4 Binga Samuel Mugande    
5 Lupane Headman Moyo    
6

 

Nkayi Tshata Mguni    

 


Matabeleland South Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Beitbridge Rabelani Choeni    
2 Bulilima Mangwe Simon Khaya Moyo    
3 Insiza Lovemore Moyo    
4 Matobo Nicholas Nkomo    
         
         

 


Midlands Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Gokwe North      
2 Gokwe South Tambayi Masuka    
3 Gweru Chirumhanzu      
4 Kwekwe Daniel Mackenzie    
5 Mberengwa Lt. Gen. (Rtd) Dr Sibusiso Moyo    
6

 

Shurugwi-Zvishavane Larry Mavhima    

 

 SENATORIAL FEMALE

 


Bulawayo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Emganwini Esnath Moyo    
2 Khumalo Canisia Satiya    
3 Mabotwene Fedelia Maphosa    
4 Mzilikazi Tambudzayi Chinyene    
5 Masotsha Molly M. Mpofu    
6

 

Gwabalanda Anna Ngwavi    

 


Harare Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Chitungwiza Tsitsi Jadagu    
2 Hwata Ida Mashonganyika    
3 Chisipite Margaret Sithole    
4 Tafara Eneresi Chikwanha    
5 Chikomo Omega Hungwe    
6

 

Mverechena Edith Kagoro    

 


Manicaland Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Chimanimani Monica Mutsvangwa    
2 Buhera Hilda Sarireni    
3 Makoni      
4 Mutare Ellen Gwaradzimba    
5 Nyanga Mutasa      
         

 


Mashonaland Central Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Bindura/Shamva Monica Mavunga    
2 Guruve Mbire Clara Chiranga    
3 Mt Darwin Lice Chimbudzi    
4 Muzarabani Jenia Manyeruke    
5 Rushinga Dorothy Apronia Kadungure    
6

 

Mazowe Angeline Tongogara    

 


Mashonaland East Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Mutoko      
2 Murehwa      
3 Goromonzi      
4 Seke Chikomba      
5 Marondera Wedza      
6

 

UMP Address Matirira    

 


Mashonaland West Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Kariba      
2 Chegutu Bybit L Tsomondo    
3 Kadoma Rose Ruwizhi Ngomalala    
4 Zvimba      
5 Makonde Prisca Mupfumira    
6

 

Hurungwe      

 


Masvingo Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Bikita      
2 Chivi-Mwenezi Clara Shumba    
3 Gutu      
4 Masvingo      
5 Zaka Tsungirirai Zvainaka    
6

 

Chiredzi Otilia Maluleke    

 


Matabeleland North Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Umguza/Bubi Madeline F. Bhebhe    
2 Tsholotsho Alice Dube    
3 Hwange Thokozile A. Mathuthu    
4 Binga Rebecca Fanuel    
5 Lupane Girl Ndlovu    
6

 

Nkayi Sithe Mabhena    

 

 


Matabeleland South Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Beitbridge Tambudzani Mohadi    
2 Gwanda To be handled by Commissioner    
3 Umzingwane Haliot Sibanda    
         
         
         

 


Midlands Province


 

Serial Constituency Name   Votes achieved
1 Gokwe North Maybe Mbowa    
2 Gokwe South      
3 Gweru Chirumhanzu Tsitsi Muzenda    
4 Kwekwe      
5 Mberengwa      
6

 

Shurugwi-Zvishavane